Arnold Buzdygan Arnold Buzdygan
2169
BLOG

Komornik a konto bankowe - nie dajcie się okradać!

Arnold Buzdygan Arnold Buzdygan Gospodarka Obserwuj notkę 4

Przeczytałem dzisiaj o kolejnym przypadku okradzenia niczemu niewinnej osoby przez komornika przy współudziale banku. Ponieważ takie przypadki są ostatnio nagminne i może to dotknąć KAŻDEGO - nawet jak nie ma żadnych kredytów, pożyczek ani długów - postanowiłem zwrócić uwagę, że pieniądze na koncie bankowym są CHRONIONE przed komornikiem (i nie tylko) do kwoty 3 krotności przeciętnego wynagrodzenia.
Na dziś jest to 11 341,92 zł .
Za każdym razem gdy słyszę opowieść jak to bank pozwolił zabrać komornikowi pieniądze z konta - obojętne czy za własne czy za cudze długi - to zdumiewam się nad kondycją ludzi pracujących w bankach. Czy oni nie znają prawa - i to ustawy ich bezpośrednio dotyczącej - i tak bardzo mają w dupie interesy swoich KLIENTÓW !?
Przecież to, że pieniądze ich klientów są na rachunkach chronione do 11 tysięcy złotych powinni mieć w małym palcu! I nie powinno być żadnych takich sytuacji, że komuś z konta zabierają pensję i ten ktoś pozostaje bez pieniędzy na życie.

Dlatego jeśli taka historia Wam się zdarzy to nie ma sensu chandryczyć się z komornikiem - bo on należy do sitwy sądowniczej i NIGDY nic nie wskóracie - tylko natychmiast pisać pismo do banku o zwrot bezprawnie zabranych pieniędzy.  I nic Was nie obchodzi czy komornik zwróci bankowi czy nie zwróci - to BANK MA ODDAĆ WASZE PIENIĄDZE.  To bank złamał prawo.
A jeśli nie będzie chciał po dobroci to do sądu i oprócz odsetek żądać także zadośćuczynienia za złamanie prawa, nadszarpnięte zdrowie itd.
A także odszkodowania jeśli z braku pieniędzy ponieśliście straty.
Może jak kilka banków zapłaci za swoje bezprawne działania to się nauczą przestrzegać prawa.

 
 
Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe

Art.54 środki pieniężne wolne od zajęcia

1. Środki pieniężne znajdujące się na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby, niezależnie od liczby zawartych umów, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego do wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za okres bezpośrednio poprzedzający dzień wystawienia tytułu wykonawczego.
2. Środki pieniężne zgromadzone na rachunku oszczędnościowym, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym oraz na rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej prowadzonym dla kilku osób fizycznych są wolne od zajęcia do wysokości określonej w ust. 1, niezależnie od liczby współposiadaczy takiego rachunku.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka